Pembe Yıldız 71,2 milyon dolara satıldı

Sotheby’s Müzayede Evi, 59,6 karatlık oval “Pembe Yıldız”ın Hong Kong’da düzenlenen açık artırmada 71,2 milyon dolara satıldığını açıkladı.

Dünyanın en büyük pembe elması, Hong Kong’da yapılan açık artırmada rekor fiyata alıcı buldu. Sotheby’s Müzayede Evi, 59,6 karatlık oval “Pembe Yıldız”ın Hong Kong’da düzenlenen açık artırmada 71,2 milyon dolara satıldığını açıkladı.

AÇIK ARTTIRMADAN EN YÜKSEK FİYATA SATILAN ELMAS YÜZÜK OLDU

Şimdiye kadar açık artırmada en yüksek fiyata satılan elmas yüzüğün yeni sahibi müzayedeye telefonla katılan Hong Konglu mücevher firması Chow Tai Fook oldu.

De Beers şirketi tarafından 1999’da Güney Afrika’daki bir madenden çıkarılan Pembe Yıldız’a 60 milyon dolar değer biçilmişti.

ELMASIN KESİMİ 20 AYDAN FAZLA SÜRDÜ

Yontulmadan önce 132,5 karat olan elmasın kesimi, 20 aydan uzun sürmüştü.

Bilinen en büyük canlı pembe renkte elmas olarak tanımlanan Pembe Yıldız, 29 Mayıs 2003’te Monaco’da düzenlenen bir törenle kamuoyuna tanıtılmıştı.

FARKLI RENKLERDEKİ ELMASLAR MİLYONLARCA DOLARA SATILIYOR

Nadiren çıkarılan farklı renkteki elmaslar, milyonlarca dolara alıcı buluyor.

Geçen yıl Christie’s Müzayede Evi tarafından İsviçre’nin Cenevre kentinde açık artırmaya çıkarılan 14,62 karatlık Oppenheimer mavi elması, 57,5 milyon dolara alıcı bulmuş ve dünyanın en pahalı yüzüğü olmuştu.

12,03 karatlık Mavi Ay elması da 2015’te 48,4 milyon dolara Hong Konglu milyarder Joseph Lau’ya satıldı. Lau, daha önce de 16,08 karatlık “Tatlı Josephine” adlı pembe elmasa 28,7 milyon dolar ödemişti.

Şimdiye kadar bulunan en büyük turuncu elmas ise 2013’te 35 milyon dolara alıcı bulmuştu. “Turuncu” adlı elmas, 14,82 karat.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir