20 Yaşındaki Drone Fotoğrafçısından Dünyayı Görme Şeklinizi Değiştirecek Fotoğraflar

20 yaşındaki Chase Guttman, drone fotoğrafçılığı için rehber niteliğinde bir kitap yazmış foto muhabirliği öğrencisi. Çarpıcı görüntüler elde etmek için drone’ları oldukça planlı şekilde ve titizlikle kullanıyor. Bu genç fotoğrafçının babası Amerika’da tanınmış seyahat fotoğrafçısı Peter Guttman. Yani fotoğrafçılık onun kanında var. Gelin hep birlikte hünerlerini sergilediği drone’nundan çıkan fotoğrafları inceleyelim.

Chase Guttman’ın çocukluğu belki de çoğu kişiden biraz farklıydı. Babasının bir seyahat fotografçısı olarak çalışmasıyla, 18 yaşına geldiğinde çoktan 50 ülkeyi ziyaret etmiştir. Fransa’da Siracusa Üniversitesi’nde okuyan Chase, kendi başına yetenekli bir seyahat fotoğrafçısı haline gelir. Kısa sürede Instagram’da da ilgi gören genç fotoğrafçının 46.000 takipçisi olur. Çarpıcı görüntüler elde etmek için drone uçaklarını kullanmaya hakim olduktan sonra “Sürücü Fotoğrafçılığının El Kitabı”nı yazar. Guttman, dronların dünyayı görmenin en iyi yollarından biri olduğunu ifade ediyor. İlk olarak oyuncak kameralarla başlayıp, daha sonra daha gelişmiş modeller kullanmaya başlar. İki buçuk yıl önce drone’ları etkili bir şekilde kullanmaya başlar. Ekipmanı, 500 dolarlık DJI Phantom drone’dan 5000 dolarlık Inspire 1 Pro’ya kadar çeşitlilik gösteriyor. Bir drone’un nasıl çalıştırılacağını öğrenmek, bisiklet sürmeyi öğrenmek gibi bir şey. Onu bulduktan sonra, nasıl olduğunu asla unutma. Uçaklarıyla, hava manzaralarına eşsiz erişimleri sayesinde yeni perspektifler yakalamayı amaçlıyor.

Fotoğraf çekmek bazen, bazı anlarda kısıtlı açılarda gerçekleştiriliyor. Bu alanda, drone’u saymazsak gerçekten istediği alana erişebilecek hiçbir teknoloji yok. Bu tamamen fotoğrafçılığın yeni bir yerde olduğunun göstergesi. Guttman, fotoğraflarında çerçeveyi gözler önüne seren çizgileri yakalıyor. Geometrik şekillerin birbirleriyle nasıl etkileşim kurduğunu inceliyor. Ayrıca yerden görünmeyen desenlere dikkat ediyor. Manzara fotoğrafları Guttman’ın, güçlü hikaye anlatım aracı olarak gördüğü yerleri aktarıyor. Ayrıca Yılın Genç Seyahat Fotoğrafçısı ve Hikaye Anlatma ve Keşifte Mükemmellik dahil olmak üzere birçok ödülü var. Kısa bir süre önce hava fotoğrafçılığı ile ilgilenen amatör fotoğrafçılara yardımcı olmak için ”Drone Fotoğrafçısının El Kitabı”nı yayınladı.

Kaynak : http://listelist.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir