Yüz Felci Nedenleri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ?

Yüz felci denilen sağlık sorunu, yüze gelen sinirlerin liflerinin zedelenmesi sonucunda yüzün mimik kaslarında hareket kaybı oluşması durumudur. Her yaşta görülebilecek bir durum olan yüz felci, yüzde mimik kayıplarına neden olduğu gibi aynı zamanda kulak ağrısı, yüzde ağrı, baş dönmesi, baş ağrısı, salyayı tutamama ve konuşma zorluğu gibi problemler de yaratabilmektedir.

1000 kişiden 2’sinde görülebilen bir durum olan yüz felci kadınlarda da erkeklerde de eşit oranlarda ortaya çıkmaktadır. Ancak daha sık görüldüğü durumların özellikle kış mevsiminin yaşandığı süreçler olduğu söylenebilmektedir.

Yüz felcinin sınıflandırılması

Birinci derecede yüz felci : Yüz sinirleri hafif bir sersemleme süreci geçirir, 8 hafta içerisinde normale dönüldüğü görülmüştür.

İkinci derecede yüz felci : Yüz sinirleri zedelenmiştir ancak iyileşme göstermesi için bir müddet geçmesi gerekmektedir. Dört aylık gibi süreçler geçirildikten sonra ilk belirtiler düzeltilebilir.

Üçüncü derecede yüz felci : Yüz sinirleri çok ciddi şekilde zarar görmüştür. İyileşme çok uzun zaman aldığı gibi aynı zamanda da tam süreçli iyileşmelerden söz etmek mümkün değildir. Bu durumda çoğunlukla ameliyat müdahaleleri gerekmektedir.

Yüz felcinin nedenleri nedir?

– Şeker hastalığı durumu, sinir iltihabı hastalığı, vitamin eksikliğinden kaynaklı hastalıklar veya hipertansiyon hastalığı gibi benzer hastalıklar yüz felcine neden olabilmektedir.

– Çocuk yaştaki bireylerde akut orta kulak iltihabı olarak, yetişkin bireylerde ise kronik orta kulak iltihabı olarak ortaya çıkan hastalık, kulakta ortaya çıktığı alandaki kemiği eriterek yüze ulaşabilmekte ve yüz felcine neden olabilmektedir.

– Yüze gelen her türlü travma sayılacak darbe ve aynı şekilde kulağa gelen her türlü travma sayılacak darbe yüz sinirlerinde felç yaratacak durumlar oluşturabilmektedir.

– Yüz sinirinin kendi bölgesinde ya da geçiyor bulunduğu alanlarda meydana çıkacak bir tümör faktörü yüz felci riskini arttırmaktadır.

– Kulak bölgesinde, tükürük bezinin olduğu alanda ya da kafanın içerisinde yapılan bir takım ameliyatlar sürecinde yüz sinirleri hasar görerek yüz felci olma riski ortaya çıkmaktadır.

Yüz felci belirtileri nelerdir?

Yüz felcinin ortaya çıktığına dair en belirgin durumlar; konuşma zorluğu, baş dönmesi, salya akması, gözyaşının kontrolsüz akması, duygu ifade etmede güçlük çekme, kaslarda seğirmelerin başlaması, beslenmede zorluklar yaşanması, baş ağrısı çekilmesi, sese karşı hassasiyetin oluşması, kulak çınlaması, ağızda kuruluk ve kulak çınlaması gibi durumlardır.

Yüz felcinin tanısı

Bireyin yüz bölgesinde oluşan ani yüz felçlerinde genellikle vücuda dış kaynaklı giren bir virüsten şüphelenilmektedir. Vücut tepkisel olarak yüz sinirinin kemiklerin içerisinde kalan kısmı şişirmeye başlar ve oluşan basınç nedeniyle sinirlerde zedelenme meydana gelmektedir. Ancak kesin bir yargı olarak bu tanı konulamayacağından durumun tam olarak hangi sebepten ötürü meydana geldiğini anlayabilmek adına şu şekilde örneklendirebileceğimiz testler uygulanmaktadır;

Gözyaşı testi : Gözün üretebilme kapasitesinin olduğu gözyaşının miktarını ölçmektedir.

İşitme testi : Yüzdeki sinirlere zarar veren etmenin, işitmeye ve iç kulağa ne tür zararlar verdiği belirlenir.

Elektriksel test : Sinirlerde meydana gelen zedelenmenin ne oranda olduğunu anlamak için kullanılır.

Denge testi : Denge sinirinin ne durumda olduğunu ölçmek için değerlendirilir.

Radyolojik görüntüleme : MRI veya BT yapılarak; yüz sinirinin bulunduğu bölgede kemik kırığı olup olmadığı, bir tümörün olup olmadığı veya yüz bölgesinde herhangi bir enfeksiyon olup olmadığı belirlenmektedir.

Yüz felcinin genel yapısı, medikal bir tedaviye ya da cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan düzelme göstermektedir. Düzelmeyi daha seri hale getirebilmek için de yüz felci egzersizlerinden yüz kasları masajı uygulaması yapılabilmektedir.

Bu tip rahatsızlıkların geçirildiği süreçlerde soğukta kalınacak bir durum olursa mutlaka baş bölgesi ve boyun bölgesi korunarak sıcak tutulmalıdır. Gözleri etkileyen bir durum mevcutsa bunu suni göz yaşları kullanarak, antibiyotik kullanarak yada göz bandı kullanarak giderebilmeye çalışılır. Eğer 3 hafta sonrasında hala bir iyileşme gözlemlenmediyle EMG testi yapılarak sinirlerin fonksiyonlarının ne durumda olduğu ve ameliyatlık bir noktaya gelinip gelinmediği belirlenebilmektedir.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/yuz-felcine-karsi-refleks-terapi-pembenar-detay-genelsaglik-2021470/

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir