Bakteri Nedir ?

Bu mikroorganizmanın bir tür tek hücreli mikroorganizma olduğu söylenebilmektedir. Tip olarak bir kaç mikrometre uzunluğa sahip olan bakterin küresel şekillileri, çubuksu şekillileri, spiral şekillileri veya virgül şekillileri mevcuttur. Dünya üzerindeki her türlü ortamda bakterilerin varlığından söz edilebilir. Toprak yapısında da, okyanusun en derin noktasında da, radyoaktif atıklarda da, yer kabuğunda da, hayvan bağırsağında da insan derisinde de bakteriler mevcut olmakta ve bu çeşitlilik içerisinde ortamlarda bulunan bakteriler de doğal olarak çeşitlilik gösterebilmektedir.

Örnek verilecek olursa insan vücudu baz alınırsa; insanların bünyesindeki bakteri sayısının 10 katı olacak şekilde bünyemizde bakteri sayısı bulunmaktadır. Bu bakteriler metabolizmamızda hem derimizde hem de sindirim yolumuzun iç kısmında bol miktarda yer almaktadır.

Bu bakterilerin bir kısmı zararlı olmalarına rağmen vücudumuza girdiğinde bağışıklık sistemimizin koruyucu kalkanlarını etkinleştirmesiyle birlikte zararsız hale gelse de, aralarından bir kısmı patojen sınıfından bakterilerdir ve vücutta enfeksiyonel hastalıklara neden olmaktadırlar. Bu hastalıklar frengi, kolera, veba, cüzzam ve şarbon olarak örneklendirilebilmektedir.

İnsan vücuduna girerek iyi etki yerine kötü etki yaratanların en kötüleri ise solunum yolunda enfeksiyon yaratan bakterilerdir. Öyle ki bu tip bakteriler yıl içerisinde dünya genelinde 2.000.000 gibi bir rakamda insanın ölümüne sebep olmaktadırlar. En çok Sahra altı Afrika bölgesinde bu sorunlardan kaynaklı ölümler gerçekleşmektedir. Bunun dışında gelişmiş durumda olan ülkelerde bu tip ölümcül hastalıklara yakalanılmaması adına antibiyotik denilen ürünler kullanılır.

Bakterilerin özellikleri nelerdir?

Bakterilerin genel özelliklerine bakıldığında, vücutlarında bulunan tüycüklerle yer değiştirebilmeleriyle özelliklerini anlatmaya başlanabilir. Bu türlerin boyutları ne kadar küçük olursa o denli güçlü bir şekilde üremeye başlayabilirler. Bakteri hücresinin üremesi, bakterilerin bu hücrelerinin bölünmesiyle meydana gelmektedir.

Bakteri çeşitlerinin türü fark etmeksizin, her bakterinin soğuğa karşı üstün bir dayanıklılığı olduğu söylenebilmektedir. Eksi altmış derecelik soğuklarda bile bakterilerin ölmeyeceği, hatta ve hatta laboratuvarlarda yapılan testler sonucu daha yüksek dereceli soğuklarda bile hayatta kalabilecekleri gün yüzüne çıkartılmıştır.

Bunun dışında bu kadar soğuk ortamda yaşayabilen bakteriler olduğu gibi elli derecelik sıcaklarda yaşayabilen bakteriler de bulunmaktadır. Tıpkı soğukta ekstrem derecelerde yaşanabildiği gibi sıcaklarda da seksen derece gibi ekstrem sıcaklarda bakterilerin hayatta kalabildiği anlaşılmıştır.

Bazı bakterilerin birbirleriyle aynı ortamda bulunamadığı ve örnek verilecek olursa bakteri isimlerinden tifo bakterilerinin ve yoğurt bakterilerinin aynı ortamda bir canlılık göstergesi yaratamayacaklarından bahsedilmesi mümkündür. Bu tip bir kaç bakteri türü aynı ortama girdiklerinde birbirlerinin ne üremesine ne de canlı kalabilmesine izin vermedikleri görülmektedir.

Bakterilerin yararları

Bakteriler, genelde zararlı ve hastalık yaratıcı organizmalar gibi görülseler de faydalı durumlar yaratan bakteriler de mevcuttur. Örneğin, gıdaların geri dönüştürülme işlemi için bu olumlu etkiler yaratan bakterilere ihtiyaç vardır. Bunun yanında atmosfer yapısından azot fiksasyonu yapılabilmesi adına yine bakterilere ihtiyaç duyulmaktadır.

Ayrıca bakteriler hakkında yapılan olumlu araştırmalar neticesinde; iyi huylu bakterilerin insan metabolizmasını astımdan koruduğunu, şeker hastalığını engelleyebildiğini, immün sisteminin düzgün bir şekilde işlemesine yardımcı olduğunu hatta ve hatta  vücutta oldukça tehlikeli bir hastalık olan gırtlak kanserine karşı bu tip yararlı bakterilerin oldukça etkili bir savunma mekanizması oluşturduğu bilinmektedir.

Bakterilerde mayalaşma durumu

Bakterilerin faydalarından biri de, çok eski çağlarda keşfedilip günümüze kadar gelmiş olan mayalama tekniğini yaratan başlıca unsur olmalarıdır. Undan mayalı ekmek yapımına, meyvenin suyundan çeşitli içkilerin yapımına, sütten yoğurt yapımına veya sütten peynir yapımına gibi örneklendirilebilecek pek çok yiyeceğin yapımında baş durum olan mayalanma faktörünü yaratan tek şey bakterilerdir. Çok sayıda bakterinin çabaları sonucu meydana gelen mayalama durumunda, bu çalışmanın içerisinde yer alan bakterilerin her biri de ayrı bir görevi üstlenmekle yükümlü olmaktadırlar.

Kaynak : https://tr.wikipedia.org/wiki/Bakteri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir