Belgin Doruk Kimdir?

Türk sinemasında Belgin Doruk, Küçük Hanımefendi olarak alınan ünlü ve güzelliğiyle bir dönemi büyülemiş olan tanınmış oyunculardan bir tanesidir. 1936 yılında Ankara’da dünyaya gelen Belgin Doruk, sonrasında ailesiyle birlikte İstanbul’a taşınmış ve burada eğitim almaya başlamıştır.

1952 yılındayken İstanbul  Film’in ve Yıldız Dergisi’inin açmış olduğu yarışmalara katılarak bu yarışmaları Mahir Özerdem ve Ayhan Işık ile beraber kazanmıştır. Kazandıktan sonra direkt olarak sinema dünyasına atılmış ve “Çakırcalı’nın Definesi” filmini çekmiştir. Bir sene sonra güzellik yarışmasına katılarak Türkiye’nin 2. güzeli olmaya layık görülmüştür.

Belgin Doruk’un hayatı

Türk sinemasının 1960’lı süreçlerinden sonraki dönemlerde filmlerde en çok rol alan ve hareketleriyle de güzelliğiyle de çokça sevilen bir oyuncu olmuştur. Zeki Müren ile “Hep O Şarkı”, “Kırık Plak”, “İstanbul Kaldırımları” gibi daha pek çok filmde başrol oynamıştır. 1970’lere gelindiğinde ise koşullar değişmiş hem sinema sektöründeki çöküş, hem sağlığı konusundaki çöküş kendisini iyice bitik hale getirmiştir.

O dönemlerde zayıflamak uğruna kullandığı amfetamin içerikli ilaçlar kendisinin sinir sistemini alt üst etmiş ve Belgin Doruk Şişli’de yer alan Fransız Lape Psikiyatri Hastanesi’nde ciddi psikiyatrik tedaviler görmüştür. Bütün bu buhranlı dönemlerinde iyice inzivaya çekilerek 1972’de son filmini oynayıp 1975 yılında sinema sektörüne veda ettiğini duyurarak ömrü sonlanana kadar inzivaya çekilmiştir.

Kendisinin ilk evliliği 1954 yılında Faruk Kenç ile olmuş, bu evliliğinden Belgin Doruk, Gül Kenç’i dünyaya getirmiştir. Belgin Doruk kızı Gül ile hastalığından sonraki dönemlerde de çok ilgilenememiş ve çocuk zor dönemler geçirmek zorunda kalmıştır. 1958 yılında ilk evliliği biten Belgin Doruk, 1961 yılında ikinci evliliğini yaparak Özdemir Birsel ile evlenmiştir. Bu evliliğinden de Aydın isimli oğlu dünyaya gelmiştir. Son olarak 26 Mart 1995 tarihinde hayata gözlerini yummuştur. Faruk Kenç 2000 yılında öldü. Özdemir Birsel 2006’da öldü.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir