Muammer Kaddafi Kimdir?

Tam adı Muammer Muhammed Abu Minyar el-Kaddafi olan Kaddafi, 7 Haziran 1942 yılında Libya’da yer alan Sirte’de dünyaya gelmiştir. Kendisini tarih sahnesinde bu kadar üne kavuşturan durum, Libya lideri olurken karıştığı siyasal olaylar ve yaptığı darbedir. Kaddafi, 1969 yılında yaptığı darbeyle iktidarın başına geçmiş; 1970-1972 arası Libya başbakanlığı yapmış, 1972-1979 arası ise Libya devlet başkanı olmuştur. 1979 yılından 2011 yılına kadar ise Libya Arap Halk Sosyalist Cemahiriyesi’nde Kardeşçe Lideri olarak yer almış ve kendisine “Bir Eylül Büyük Devriminin Rehberi” sıfatıyla yaklaşılmasını zorunlu kılmıştır.

Kendisinin hiç bir resmi olarak devlet kademesinde görevi olmasa da toplam 42 yıl boyunca Libya’yı yönetmiştir. Hem bu süreç zarfında hem de vefat ettikten sonra kendisi için söylenen en önemli unsur “diktatör” olsa da, Kaddafi bunu hayatının hiçbir döneminde kabul etmemiş, aksine Libya halkı için kendisinin adeta bir yol gösterici ulvi bir kişilik olduğunu iddia etmiştir. 2o11 yılında Libya’da iç savaş çıktıktan sonra Kaddafi’nin rejimi devirilebilmiş ve sansasyonel bir olay gerçekleşerek Kaddafi linç edilerek öldürülmüştür.

Kaddafi’nin hayatı

Doğma büyüme Libyalı olan Kaddafi, 1963 yılında Libya Üniversitesi Hukuk Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun olmuştur. Buradaki eğitiminden sonra Bingazi’de bulunan Askeri Akademi’ye girmiş olan Muammer Kaddafi, askeri akademiden sonra da İngiltere’ye gitmiş ve askeri alanda kendisini uzmanlaştıracak eğitimler almıştır. 1956 yılında antisiyonist hareketlerde görev alan Kaddafi, 1959 yılında arkadaşlarıyla ileride Özgür Subaylar olarak adlandıracakları grubu kurmuşlardır. Aradan geçen zamanda 1969 yılında ülkesinde yüzbaşılık mertebesine yükselebilen Kaddafi, az önce bahsi geçen grupla birlikte Türkiye’de kaplıca tedavisi görmekte olan Kral 1. İdris’e darbe yapmıştır.

Bu darbeden sonra sırasıyla Albay rütbesi alan ve Silahlı Kuvvetler’in komutanı sayılan Kaddafi; ilk olarak Devrim Komuta Konseyi için denetimi eline alarak anayasal tüm kuruluşları feshetmiştir. Bunun yerine İslam ilkelerine dayanan bir rejim kuracağını ve Arap birliği için çalışacağını söylemiştir. Mısır’da gerçekleşmiş olan tüm reformları Libya’da da uygulamaya başlayan Kaddafi, bunun yanında ülkesinde bulunan İngiliz askeri üstlerini ve birliklerini tamamen ülkesinden çıkarmıştır.

Petrol şirketlerini milli hale getiren, ülkesindeki Yahudi azınlıkların ve İtalyan azınlıkların mal varlığına el koyan, Afrika ülkelerindeki Müslüman’lara ve Arap ülkelerinde yaşayan solcu hareketlere destek olan Kaddafi; bunun yanında SSBC’yle ilişkilerini de daha samimi noktaya getirmiştir. Kendisinin hükümdarlığı devam etmekteyken 1985 yılında CIA, Kaddafi’ye yönelik bir takım gizli operasyonlar yapıldığını ortaya çıkarmıştır. Hem Viyana’daki hem de Roma’daki İsrail menşeili havayollarının bürolarına Ebu Nidal isimli grubun saldırıları olmuştur. Bu tip saldırıların Libya tarafından da desteklendiğine dair ABD tarafından bir iddia ortaya atılmıştır. Bunun üzerine de ABD’nin dış siyaset unsurları ve ulusal güvenliğinin de bu eylemlerle tehdit edildiği söylenerek ortalık biraz karıştırılmıştır.

Son olarak aynı dönemlerde hem Mısır’da var olan hem de Tunus’ta var olan 30 yıllık Mübarek iktidarlarına ve Bin Ali iktidarlarına son verilmiştir. Halk hareketleriyle gerçekleştirilebilmiş olan bu durumlar, Şubat 2011 yılında sıranın Libya’ya geldiğini tüm dünyaya göstermiştir. Libya’da iç savaş başlamış ve ardından 23 Ağustos 2011 tarihinde Kaddafi’ye ait olan Trablus’ta bulunan Babül Aziziye kampına girebilmeyi başarmışlardır. Muammer Kaddafi, 20 Ekim 2011 tarihinde Sirte’de Ulusal Geçiş Konseyi tarafından yakalanmış, üzerine bir de kötü bir biçimde linç edilerek öldürülmüştür. Kendisinin mezarı 25 Ekim 2011 tarihinde çölde bilinmeyen bir yere gömülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir