Osuruk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Gaz çıkarmak yani osurmak aslında çok doğal bir durumdur ve gaz çıkarmanın faydaları saymakla bitmez. Bağırsaklarda oluşan gazın kalın bağırsaklardan geçerek dışarıya atılması ile oluşmaktadır. Bağırsaklarda gaz oluşması, orada olan bakterilerin besinleri parçalaması esnasında oluşabildiği gibi, yemek yerken ya da içerken hava yutmak, yediğimiz yiyecekler kaynaklı da olabilir.

Bağırsak gazı hangi gazlardan oluşur?

%60 azot, %20 hidrojen, %9 karbondioksit, %7 metan ve %4 oksijen bağırsak gazını oluşturmaktadır. %1 hidrojen sülfit, kükürtlü bileşikler ve sülfür de bu gazın içinde bulunur.

Bağırsak gazı neden kokar?

%1 oranında gazın içerisinde bulunan hidrojen sülfit, kükürtlü bileşikler ve sülfür kötü kokunun oluşmasının başlıca nedenidir. Sülfürün oranının artması kokuyu daha da keskinleştirir. Bunun başlıca nedeni içeriğinde sülfür olan yiyecek ve içeceklerin kullanılmasıdır. Örn. Fasulye, lahana, peynir, süt ve yumurta, bazı maden suları sülfür oranı yüksek yiyeceklerdir.

Gaz neden sesli çıkar?

Gaz, bazen sessiz bazen de çok sesli bir şekilde rektumdan çıkabilir. Sesli gaz çıkmasının nedeni, bağırsaklarda biriken gazın basıncıyla alakalıdır. Yüksek basınçlı olan gaz dışarıya çıkarken rektumu titreştirir ve bu nedenle ses çıkmasına neden olur. Sesin tiz ya da çok kalın olmasının sebebi ise, rektum kaslarının gerginliği ile alakalıdır. Kaslar gerginse ses çok tiz çıkacaktır.

Tüm insanlar gaz çıkarır mı?

Tüm insanlar gaz çıkarır. Normal şartlarda insanlar günde 14 defa gaz çıkarırlar. Yapılan araştırmalarda kadınların erkeklere göre çok daha fazla gaz çıkardığını ortaya koymaktadır.

Bağırsak gazı yanıcı mıdır?

Bağırsak gazı yanıcı gazlar içerdiğinden yanar. Normal bir insanın bağırsak gazı bir depoda 7 yıl biriktirilirse, bu gazın oldukça şiddetli bir patlamaya yol açabileceği bilim adamları tarafından söylenmektedir.

Bağırsak gazı hakkında bunları biliyor musunuz?

Bir odada bir insanın gaz çıkarması ile 10-15 sn. içinde koku duyulur. Bunun başlıca nedeni gazın rektumdan 3 metre hızla yayılmasıdır.

Bağırsak gazı tutulmamalıdır. Gazın tutulmasının şişkinlik ve hemoroide neden olduğu doktorlar tarafından söylenmektedir.

Gaz çıkarmak, bazı toplumlarda ayıp bazılarında ise normal yani sağlıklı kabul edilir.  Antik Roma imparatorluğu döneminde insanlar rahatlıkla gaz çıkarılabilsin diye özel kanunlar yapılmıştır.  Hatta bazı kabilelerde selamlaşma osuruğu bile vardır.

Dünyamızda en fazla gaz çıkaran hayvanlar termitlerdir. Termitlerin metan gazı içeren osurukları atmosferi bile etkilemektedir.

Bağırsak gazınızı tutarsanız, uyku esnasında kaslar gevşediğinden dışarıya kendiliğinden ve istemsiz şekilde salınırlar.

Bağırsaklarımızda olan bakteriler biz öldükten sonra çok daha fazla çalışmaya başlarlar. Bu nedenle ölüm sonrası gaz çıkarma işlemi devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir