Karikatür Nedir ?

Mizah yolu kullanılarak bir kişi veya toplumsal bir olayı iğnelemek için yapılan çizimlerdir. Kelime dilimize Fransızca’dan geçmiştir. Ortaçağ dönemlerinde ortaya çıkmış ve ilk resimler halı, cam gibi yüzeyler üzerine yapılmıştır.

Tarihte bilinen en eski modern tarzda karikatürleri Leonardo da Vinci çizmiştir. Günümüzde hemen her ülkede yapılan ve çok sayıda okuyucu bulunan bir sanat haline gelmiştir. Karikatür çizen kişilere ‘karikatürcü’ veya ‘karikatürist’ denir.

İlk kez karikatür baskısı yapan ülke Fransa olsa bile ilk karikatür kitabı 1762 yılında İngiltere’de Mary Darly adında bir sanatçının kitabıdır.

Karikatür Çeşitleri Nelerdir ?

Her türlü konunun karikatürleri yapılabilse bile genel olarak 4 başlık altında inceleriz;

– Siyasi Karikatür

– Mizahi Karikatür

– Komedi Karikatür

– Bilgi İçerikli Karikatür

Türkiye’de Karikatür ve Sanatçıları

Ülkemizde ilk karikatür Teodor Kasab tarafından 1870 yılında çıkarılan ‘Diyojen’ dergisinde görülmüştür. İlk karikatürist ise Cem adında bir ressamdır. Çıkarttığı Cem dergisinde batı tarzı eleşiriler ile Osmanlı Devletini hicvetmiştir. Cumhuriyet döneminde Necmi Rıza, Orhan Vural, Münif Fehim, Rıfkı ve daha sonra Salih, Turhan Selçuk, Ferruh Doğan, Tonguç Yaşar gibi karikatürcüler yetişmiştir. Günümüzde ise en çok bilinen karikatürist Erdil Yaşaroğlu’dur.

Kaynak :

https://www.mailce.com/karikatur-nedir.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir