Vücut Ağrılarını Yok Eden 10 Sihirli Egzersiz

Bilgisayar başında hareketsiz bir çalışma hayatı, ani yük kaldırma, ağır sporlar, kalıtımsal nedenler gibi bir çok sebep, zaman zaman baş ve boyun ağrıları ile vücut ağrılarına sebep olur.

Çoğu zaman, bu ağrıları yaşam kalitemizi iyiden iyiye etkilemeye başlayana dek umursamayız. Ülkemizde spor yapma alışkanlığının pek olmadığını ve buna bağlı olarak pek de atletik insanlar olmadığımızı hesap edersek, bu ağrıların çözümünü genellikle doktorlarda ararız.

Doktorlar çoğu zaman ağrı kesici ilaçlar, kremler ve fizik tedavi önerirler. İlerleyen vakalarda cerrahi müdahaleler de söz konusu olabilir.

Oysa, bir kaç basit hareketle bozulan sağlığımızı düzeltebilir, kendimizi yeniden doğmuş gibi hissedebiliriz. Üstelik, bu hareketleri her gün düzenli olarak yapmayı alışkanlık haline getirmek, bel ve boyun rahatsızlıklarına karşı alınabilecek en iyi önlemdir. Kaliteli bir yetişkinliğin ardından kaliteli bir yaşlılığa geçişin anahtarı, fiziki aktivitelerdir.

Ancak bu hareketleri yapmadan önce, eğer ki bel ve boyun çevrenizde bir rahatsızlığınız varsa, mutlaka doktorunuza danışmalısınız.

İşte ağrıları dindiren ve bir kaç gün yapmanız durumunda ağrılarınızdan kurtulacağınız o egzersizler;

Yoga Nefesleri: Yoga nefesleri, hareketleri yapmak için bedeninizi ve ruhunuzu hazırlar. Sakatlıkları önler ve vücuttaki tüm gerginliği alır. Bağdaş kurarak, dik bir şekilde oturun ve 10 dakika boyunca biri size yukarı doğru çekiyormuş gibi, nefes alıp verin.

Esneme: Ayaklarınızı uzatın ve parmak uçlarınıza değmeye çalışın. Bu hareketle bacak kaslarınız açılıp gerilecek ve daha esnek bir vücuda kavuşacaksınız. Bu hareketi 5 kez tekrar edin.

İçe Kapanma Duruşu: Dizlerinizin üzerinde durun, omuzlarınızın genişliği kadar kollarınızı açın ve vücudunuzun arkasında tutun. Yavaşça öne eğilin ve başınızı eğin. Bu şekilde 3-4 dakika durun ve derin nefes alıp verin.

Yoga Duruşu: Sağ elinizi sol dizinize koyun. Yavaşça başınızı çevirin. Mümkün olduğunca derin nefes almaya çalışın. Tekrar yavaşça başlangıç pozisyonunuza dönün. Aynı hareketi sağ bacak için de tekrarlayın.

Tanrıça Duruşu: Sırtınızı uzatın, dizlerinizi yanlara doğru açın ve ayak tabanlarınızı bir araya getirin. Ellerinizi serbest bırakın. Kısa bir süre nefes almayın ve kalçanızı sıkın. Kalabildiğiniz kadar bu pozisyonda kalın.

Ayaklar Duvara: Bacaklarınızı kaldırın ve duvara dayayın. Dizlerinizi mümkün olduğunca kırmamaya çalışın ve karın kaslarınızı sıkın. Bu şekilde 3 dk. durun.

Karın Ağrısı Duruşu: Sırt üstü uzanın, dizlerinizi bükün. Sanki karnınız ağrırken olduğu gibi bacaklarınızı kendinize doğru çekin. Ayak bileklerinizden tutun. Kalçanızı gerin. Bu hareket başta zor olabilir, ancak vücudunuz alıştığında kolay gelecektir. Bu hareket omurgayı rahatlatmak için faydalıdır.

Güvercin Duruşu: Yere oturun, dik durun. Kollarınızı omuz genişliğinde açın. Sol dizinizi ileri doğru hareket ettirin ve ellerinizin önüne koyun. Sağ bacağınızı geriye çekin ve mümkün olduğunca düz tutmaya çalışın. Öne doğru yatmaya çalışın. Bir dakika bu şekilde durduktan sonra bacağınızı değiştirin ve aynı işlemi tekrar bu bacak için uygulayın. Bu egzersiz, bacaklardaki ağrıyı hafifletir.

Uyanış Duruşu: Yere uzanın, ellerinizi genişçe ayırın. Sağ dizini göğsünüze doğru çekin. Ardından tüm vücudu sola çevirin ve sırtınızı düz bırakın. Sırt kemiklerinizin yere değdiğinden emin olun. Bu şekilde yaklaşık 3 dakika bekleyin. Aynı işlemi diğer taraf için de tekrarlayın. Bu pozisyon genellikle kuyruk sokumunda ve sırt bölgesinde ağrısı olan herkes için çok yararlıdır.

Balık Duruşu: Sırt üstü yatın. Ellerinizi kalçanızın altına koyun. Başınızı geri eğip göğsünüzü yavaşça kaldırın. Nefes alın. Durabildiğiniz kadar bu şekilde durun.

Kaynak :

http://www.poliklinik.org/vucut-agrilarini-yok-eden-10-sihirli-egzersiz.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir