Kantaron Yağının Faydaları ve Kullanımı

Antiseptik, kanı durdurucu, yara ve yanık tedavisinde kullanılan ve iltihap önleyici özellikleri bulunan mucizevi kantaron yağın iyileştirici ve ağrı giderici özellikleri de oldukça fazladır. Haricen kullanılabilirken içilmesi de tavsiye edildiği durumlar bulunmaktadır.

Çok eski çağlardan beri kullanılan kantaron yağının yenileme işlevi sayesinde özellikle yaralarda ve izlerde sık sık kullanılan bir yağdır ve aşağıdaki gibi birçok kullanım alanı vardır:

Kantaron Yağının Faydaları;

Genellikle harici olarak kullanılacağı zaman yaralara, küçük yaralanmalara, eziklere, böcek ısırıklarına ve yanıklara uygulanır. Antiseptik özellikteki yaralarda enfeksiyonları da engellemek için kullanılabilir.

Vücudun ağrıyan kısımlarına, romatizma ya da kas ağrılarına ovalayarak uygulandığında ağrıları azaltır ve rahatlatır.

Sarı kantaron yağının damar büzücü etkisi olduğundan kanamaları durdurmak için kullanılır.

Hücre yenileme etkisi olduğundan cilde doğrudan uygulanarak cildi daha pürüzsüz ve güzel gösterme etkisi vardır. Bu etki sayesinde bir yara, sıyrık ya da benzer sebeplerden yüzde ya da vücutta oluşmuş yara izlerini ortadan kaldırmak için savaşır.

Ciltteki güneş sebebiyle ortaya çıkmış lekeleri, yalnızca güneş lekelerini ya da çıbanları yok etmek için kullanılabilir. Hatta genel olarak cilt bakımı yağı olarak da kullanılabilir.

Her gün 4 ya da 5 damla dökülerek basurlu kısmın ovularak kullanıldığında hemoroid yani basur hastalığı içi faydalıdır.

Depresyon gibi sebeplere bağlı kaygı, mutsuzluk ya da umutsuzluk gibi düşünceleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Kan akışını düzenlediği için varis oluşumunu da önemli oranda azaltır.

Ayak burkulmalarından sonra kantaron yağı ile yapılan masajın acıyı azalttığı bilinmektedir. Kantaron yağı ile yapılan yumuşak masajlar siyatik ağrılarına, kas ağrılarına ve bel ağrılarına iyi gelmekte ve ağrıları azaltmaktadır.

İçilerek kullanıldığında vücuttaki karın ağrılarına, şişkinliğe,  kabızlığa da iyi geldiği bilinir.

Ayrıca bebeklerde vücut yağı olarak ya da pişik oluşumunun tedavisinde güvenle kullanılabilecek bir yağdır. Hatta karın ağrısı çeken bebeklere kantaron yağı dökülerek masaj yapıldığında bu bölgedeki ağrıyı ve acıyı alacaktır.

Kantaron yağının kullanımı;

– Cilt için kullanımı

2 çorba kaşığı kantaron bitkisini 1 bardak kaynayan suya atıp 20 ya da 25 dakika demledikten sonra soğutup günde bir kez içebilirsiniz, bunu bir ay boyunca yapmak cildinize iyi gelecektir. Ayrıca yaşlanma karşıtı olarak da aynı formül uygulanabilmektedir.

Ciltteki kızarıklık, tahriş, yara, yanık veya güneş yanığı gibi durumlarda da cilde doğrudan ovularak sürülürken, basur ya da romatizma gibi durumlarda da masaj yapılarak uygulanması cilt için en yararlı uygulama biçimleridir. Bu şekildeki kullanımı yaraların kolay kapanmasını, ağrıların ise zamanla azalmasını ya da geçmesini sağlamaktadır.

– Ayak sıcaklığını dengelemek için uygulanan kullanımı

Ayaklarınızın ısınmamasından şikayetçiyseniz, ayak tabanlarınızı kantaron yağı ile ovduktan sonra ayaklarınızın ısındığını fark edeceksiniz.

– Sindirimi düzenlemek için uygulanan kullanımı

Kantaron yağı, yemeklerden önce alındığında sindirim sistemi ile ilgili düzensizlikleri ve midenin güçlenmesinde etkili bir seçenek olduğu bilinmektedir. İlaveten, gaz ağrılarına, karın ağrılarına, şişkinliğe,  kabızlığa da iyi gelmektedir. Ancak bir günde bir tatlı kaşığından fazla içilmesi yan etkiler gösterebileceğinden içilmesi söz konusu olan durumlarda daha dikkatli olunmalıdır.

Kantaron bitkisi çay olarak hazırlandığında midesel rahatsızlıklar ve böbrek hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Günde bir bardak yemeklerden önce içmek iştahsızlığa karşı ya da anemi için de iyi bir önlem olabilmektedir.

– Toksinleri atmak için uygulanan kullanımı

Kantaron bitkisinin terletici özelliği olduğundan, yine çay olarak hazırlandığında terlemeye yardımcı olur ve vücuttan cilt yoluyla toksinlerin atılmasını sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir