Dalarken Büyüsüne Kapılacağınız Dalışın En Popüler 10 Yurtdışı Adresi

Dalış sevdalıları, mavi gezegene adım attıkları andan itibaren sonsuz bir maceraya tanık olma fırsatına sahip olurlar. Gerek dört tarafı denizlerle çevrili ülkemiz, gerekse dörtte üçü okyanuslarla kaplı gezegenimiz, bize her defasında farklı heyecanlar yaşatacak bir macera dolu keşfe çıkmamız için muhteşem dalış noktalarına ev sahipliği yapıyor. Hem yazın hem de kışın dalış yapılabilen egzotik dalış bölgeleri olduğu gibi, yaz bitmeden yüksek sezonunu yakalayacağınız Ege ve Akdeniz sahilleri de keşfedilecek mavi duraklar arasında. Uzun bayram tatilinizi ya da henüz kullanmadığınız yıllık izninizi dalış tatili olarak kurguluyorsanız, sizin için derlediğimiz en popüler on yurt dışı adreslerine göz atmadan, rotanızı belirlemeyin.

1- Sharm El Sheikh / Mısır

Kızıldeniz, dalış yapanların kutsal atfettikleri, dalıcıların hac yeri olarak görülen, cennetten bir parça adeta… Sharm El Sheikh yakınlarında bulunan Ras Mohammed Su Altı Milli Parkı, tüm dünya üzerindeki dalıcıların yoğun rağbet ettikleri dalış bölgelerinden. Anemon City, “Kayıp Balık Nemo” animasyon filminin kahramanı olan sevimli palyaço balıklarını doğal ortamlarında gözlemlemenize olanak tanırken, Shark and Yolanda muhteşem renkleri ve canlılığıyla sizi büyüleyecek. Jackson Reef ve Gordon Reef dünyanın en ünlü resifleri arasında uzun süre önce yerlerini almış en popüler dalış resiflerinden sadece ikisi. Derin ve Batık dalışı uzmanlığınız varsa, 2. Dünya savaşında batırılan İngiliz mühimmat gemisi Thistlegorm, kendinizi adeta su altı müzesinde hissetmenize neden olacak en keyifli dalışa ev sahipliği yapacak.

2- Hurghada / Mısır

Sharm’dan sonra en popüler dalış bölgelerinden biri olan Hurghada, su altında yunus sürüleri ile karşılaşacağınız, muhteşem akıntı dalışları yapacağınız ve hatta meraklıları için köpek balığı dalışı yapma imkanına sahip bir çok dalış noktasına sahip. Ayrıca dalışlar bittikten sonraki desatürasyon sürecinde, Luxor, Aswan, Krallar Vadisi, Hatşepsut Tapınağı’nı ziyaret edebilir, dalış tatilinizi, kültürel etkinlikle zenginleştirme fırsatına sahip olabilirsiniz. Hurghada’nın güneyinde yer alan, Marsa Alam, Elphinstone, The Brothers Islands, Zabargad, Deadalus ve Rocky Islands, dalga ve akıntı bakımından koşulları biraz zorlu olsa da ileri seviye dalıcıların çok keyifli dalışlar yapacağı dalış noktaları arasında ilk sıralarda yerlerini almış bulunuyor.

3- Sipadan / Malezya

Sipadan Uzak Doğunun, su altı başkenti olarak nitelendirebileceğimiz, çok yoğun ve çeşitli canlı yaşamına sahip en güzel noktalarından biri. Tüm dalışlarınızın balık sürüleri içinde geçeceği bu yer, hafızalarınızdan hiçbir zaman silinmeyecek bir vaha adeta.

4- Maldivler / Male

Maldivler her ne kadar, evli çiftlerin balayı lokasyonu olarak bilinse de renkli su altı mutlaka görülmeye değer. Maldivler, beyaz kumlar üzerine serili turkuaz rengi sularında, adeta uçarcasına hareket eden manta ve kartal vatozu sürüleri ile dünyanın en büyük canlılarından olan balina köpek balıklarıyla dalış yapabilmek için eşsiz bir fırsat sağlıyor.

5- Raja Ampat / Endonezya

Evet bizim için dünyanın diğer ucu olarak görünse de Raja Ampat, yıl boyunca hava sıcaklığının 32-35 dereceler arasında seyretmesi ve su sıcaklığının 28 derece olması nedeniyle yaz-kış beklemeden, 12 ay dalış yapılabilen dalış bölgelerinden biri olmasıyla dalıcıların her daim gözdesi. Endonezya’da 4 ana ada etrafında bulunan 1500’e yakın küçük adalardan oluşan Raja Ampat, 540 farklı çeşit mercan, 1000 çeşitten fazla balık, 700 farklı çeşitteki yumuşakça ile dünya üzerinde keşfedilmiş su altı canlı çeşitliliğinin dörtte üçünü barındırmasıyla bir su altı metropolü olarak eşsiz bir su altı deneyimi sunuyor.

6- Malta

Malta Adası, antik dönemlerden bu yana gemi ticaretinin önemli istasyonlarından biri. Hal böyleyken, zorlu deniz şartlarında batan bir çok ticari gemi ve savaş gemisine su altında ev sahipliği yapıyor. Adanın hemen hemen tamamını çevreleyen batıklar nedeniyle Malta, derin dalış, batık dalışı ve teknik dalış sevenlerin mutlaka deneyimlemesi gereken dalış destinasyonlarının en başında yerini alıyor.

7- Lavrion / Yunanistan

Diğer bir batık cenneti olan Lavrion, Makronisos Adası ve çevresinde çoğunu batıkların oluşturduğu toplam 55 farklı dalış noktası bulunuyor. Her dalışta, Akdeniz’e özgü dalış canlılarının yoğun popülasyonlarda bulunduğu bölgede bir anda binlerce akya balığından oluşan sürünün etrafınızı sarması olası. Yakınlarındaki Sounion Burnu’nda bulunan Posiedon tapınağı, civarındaki dalış noktalarında dalış yapanları adeta kutsuyor gibi su altının tüm renklerini misafirlerine bahşediyor.

8- Romblon / Filipinler

Su altı fotoğrafçılığına merak saran herkesin mutlaka gitmesi gereken yerlerden biri Romblon. Makro ve süper makro fotoğraf cenneti olarak anılan bölgedeki dalış noktalarında küçücük bir alanda saatlerinizi geçirebileceğiniz binlerce küçük deniz canlısı, çekeceğiniz fotoğraflara modellik etmeye hazır , Romblon’da sizleri bekliyor.

9- Akabe / Ürdün

Ürdün’ün Kızıldeniz’e açılan kapısı olan Akabe, çok geniş sahil şeridine sahip olmasa da renkli resifleri, gemi ve tank batıklarıyla özellikle başlangıç seviyesindeki dalıcılar için çok keyifli bir kaç rotadan biri. Vizesiz olarak ziyaret edebileceğiniz en yakın dalış destinasyonlarından olan bölge, yakınlarındaki Antik Petra Şehri ve Wadi Rum ile sadece dalış değil aynı zamanda kültürel geziye dönüşecek muhteşem bir tatil olacağı sağlıyor.

10- Socorro / Meksika

Socorro, ülkemiz dalıcıları tarafından yeni yeni keşfedilen dalış cennetlerinden biri. Meksika’da bulunan nokta, dev mantalarla mavi sularda beraber süzülebilir, kambur balinaları görme şansını yakalayabilir ya da köpek balığı dalışları yapabilirsiniz.

Kaynak : https://flipboard.com/@flipboard/-dalarken-bysne-kaplacanz-daln-en-popler/f-6bfadcb403%2Flistelist.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir