Böbreklerin sağlıklı olmadığının 6 işareti

Böbreklerimiz belki de vücudumuzun en güçlü olan organlarıdır. Kanın süzülmesi ve atıkların atılmasını başlıca görevleridir. Böbreklerde sorun olduğunda vücudumuz çeşitli sinyaller vererek bizi uyarmaya başlar.

  • İdrarda olan değişimler:

İdrarda renk, koku ve süre değişimleri böbreklerde oluşan hastalıkları gösterir. İdrarda köpüklenme, koyu renk, daha seyrek tuvalete gitmek, az sıvı çıkarmak, tuvalet yaparken baskı hissetmek ve zorlanmak böbreklerde sorun olduğunun işaretidir. Açık renk idrar yapmak, uykudan uyanıp acil tuvalete girme, fazla miktarda sıvı çıkarma böbreklerde sorun olduğunu gösterir. Bu durumların hepsinde hemen bir doktora danışılmalıdır.

  • Yüzde, bacaklarda ve eklem yerlerinde şişlikler:

Böbrekler vücuttan atıkların atılmasını sağlar. Bu atıkların bir kısmı toksindir. Böbreklerde oluşan bazı sorunlarda idrar çıkışı yavaşlayabilir. Bu durumda atılması gereken toksinler, yüz, bacaklar ve eklem yerlerinde birikerek şişliklere neden olur. Bu bölgelerde durup dururken şişlikler oluşursa hemen bir doktora görünmekte fayda vardır.

  • Nefes darlığı çekmek:

Böbreklerden salgılanan hormonlar ile alyuvar üretilir. Alyuvarlar azalmaya başladığında vücudun oksijen taşıma kapasitesi düşer. Bu nedenle oksijen yeterince dokulara ve organlara gitmemeye başlar ve nefes darlığı oluşur. Nefes darlığı çekenlere bu nedenle hemen doktora gitmek tavsiye edilir.

  • Ciltte döküntü:

Böbreklerde olan hasarlar ve hastalıklar nedeni ile ciltte döküntü, kaşıntı ve kuruluk, pullanma oluşabilir. Böbreklerden atılamayan toksinlerin vücutta cilt altı dokusuna yayılması kaynaklı oluşan bu durumda bir doktora gitmekte fayda vardır. Bunun böbrek kaynaklı olduğunu kullandığınız hiçbir nemlendiricinin etki etmediğinde anlarsınız.

  • Konsantrasyon eksikliği ve baş dönmesi:

Böbreklerde oluşan aksaklıklar ile dışarıya sıvı atımı azalırsa, vücutta kanda alyuvar eksikliği oluşur. Bu durumda dokulara ve organlara kan yeterince oksijen taşıyamaz ve vücut oksijen azlığı yaşar. Bu durumda, beyinde yeterince oksijen alamadığından konsantrasyon sorunları, unutkanlık ve baş dönmesi oluşur.

  • Yorgunluk:

Alyuvarların kanda azalması böbrek hastalıkları ile bağlantılıdır. Bu durumda kan yeterince oksijen dağıtamaz ve baş dönmesi, konsantrasyon bozuklukları ve yorgunluk hissedilir. Bu durumda mutlaka doktora gitmek gereklidir.

Böbrek hastalıklarını ciddiye alın. Yukarda ki gibi durumlarda mutlaka doktora danışın ve sağlıklı beslenerek, düzenli bir hayat yaşayın.

Kaynak : https://www.poliklinik.org/bobreklerin-saglikli-olmadiginin-6-isareti.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir