Pahalı Telefon Almak Ne Kadar Mantıklı?

PAHALI ÜRÜN DAHA MI İYİ HİSSETTİRİYOR ?

Ucuz ürünlerin düşük kaliteyi, pahalı ürünlerinse yüksek kaliteyi çağrıştırması aslında çok da ilginç bir kavram değil, çünkü genellikle doğru. Ancak pahalı ürün ve hizmetlerin bize kendimizi daha iyi hissettirme ya da özel olduğumuzu düşündürme gibi etkileri de var. Aslında pahalı ürünlerin ilgimizi daha çok çekmesindeki ana sebebin bu olduğu açıkça anlaşılıyor. Yaşanan bu durumu yalnızca alışveriş yaparken değil, seyahat ederken ya da dışarıda yemeğe çıktığımızda da görebiliyoruz. Örneğin, özel günlerde daha pahalı restoranlara gitmeyi tercih ediyoruz. Yediğimiz yemeğin maliyetinden ve aldığımız hizmetin gerçekten bu fiyata değip değmediğinden bağımsız olarak, pahalı bir restorana gitmiş olmak bize kendimizi daha iyi hissettiriyor.

MARKA STATÜSÜ ÖNEM KAZANIYOR

Benzer bir algıyı pahalı markaların ürünlerini satın alırken de yaşıyoruz. Üzerimizde pahalı markaların logolarının ya da etiketlerinin bulunduğu kıyafetler ve ayakkabılar taşımayı tercih ediyoruz. Çünkü bu ürünleri satın alabilecek bir sosyal ve ekonomik statüye sahip olduğumuzu göstermek istiyoruz. Pahalı markalarla kurduğumuz bu ilişkide kalite ikinci planda kalıyor, ön plana çıkan nokta markanın statüsü oluyor. Pahalı bir ürünün etiketine baktığımızda, gördüğümüz rakam bize bu üründe ya da markada özel bir şeyler olduğunu söylüyor, ancak pahalı etiketle bize vaat edilen bu özel şey ucuz üründe de pekala var olabilir. 2019 pek çok akıllı telefon üreticisi için radikal kararların alındığı bir yıl oldu. Genel itibari ile üreticiler, klasik tasarım çizgisini terk ederek, yeni ve göze daha hoş gelen, ekran oranının çok daha yüksek olduğu bir tasarıma geçiş yaptı. Elbette bu geçiş akıllı telefonlar üzerinde fiyat bazlı negatif etkilere de neden oldu. İstatistiklere Türkiye’de kullanıcılar ortalama 2 yılda telefonunu değiştirirken, bir telefon 2. el olarak da toplamda 4-6 yıl arasında sistemde kalmaya devam ediyor. iPhone 4 gibi telefonlar 2010’da sadece 500 dolar seviyesindeyken bugün iPhone X gibi telefonlar 1.900 dolar seviyesinde dolaşıyorlar. Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X gibi yenilikçi telefonlarla fiyatlar, iyice kontrolden çıkmış görünüyor. Peki neden böyle oldu, gelecekte neler beklemeliyiz?

ARZ VE TALEP MESELESİ

Bugün üreticilerin pahalı bir telefon satmak istediği herkesin neredeyse zaten bir telefonu var. Üstelik bu telefonu bir süre bırakmayı düşünmüyor. Bunun yanında telefon piyasası hem yerel, hem de uluslararası birçok oyuncuyla dolu. Dolayısıyla mobil telefon sektörü eskisi kadar karlı değil ve üreticilerin hissedarları memnun edebilmesi için bir şey yapması gerekiyor. Bu da elbette fiyatların yükselmesiyle oluyor.


ARAŞTIRMA MASRAFLARI

Fiyat artışlarının bir başka nedeni, Galaxy Fold ve Mate X gibi telefonların araştırma ve geliştirme masraflarının çok yüksek olması. 2019’da üst seviye bir telefon üretmek, üst seviye maddelere, mükemmel bir işçiliğe, yüksek bir yazılım deneyimine ve fazlasına ihtiyaç duyuyor. Bunların hepsi oldukça pahalı şeyler ve elbette tüketiciye yansıyor.

GELECEKTE NE OLACAK

2010’da lüks sayılan akıllı telefon, bugün herkesin elinde bulunan bir ürün haline geldi. Akıllı telefonlar artık özel değiller. Bütçe dostu telefonlar, her geçen gün daha iyi bir hale geliyor ve üst düzey telefonları tercih etmenizi sağlayacak nedenler azalıyor. Telefonlardaki bölünme ve çeşitlenme arttıkça, en üst düzeydeki fiyatlar sınırsızca artmaya devam edecek.

ÜLKEMİZDE VERGİ VE DÖVİZ KURU ÇOK ETKİLİ

Gelelim akıllı telefon fiyatlarının neden bu kadar yükseldiğine. Aslına bakılacak olursa, bu durumun iki temel nedeni mevcut. Birinci neden, ülkemizdeki vergi oranının çok yüksek olması. Hali hazırda akıllı telefonlar üzerinden yüzde 25 ÖTV, yüzde 18 KDV, yüzde 6 oranında da TRT payı alınıyor. Üstelik bu vergiler birbiri üzerinden alındığı için, verginin de vergisinin alınması durumu söz konusu oluyor. Yani kabataslak bir söylemle, satın aldığınız 10.000TL’ lik bir telefon için, hatırı sayılır bir vergi ödüyorsunuz. Vergi haricinde telefon fiyatlarını etkileyen en önemli ikinci etken ise yüksek seyreden döviz kuru. Malum ülkemizde döviz kuru çok sabit değil. Hal böyle olunca yabancı akıllı telefon üreticileri de cihazlarının Türkiye fiyatını benimsemede biraz çekingen davranıyorlar. Sonuç olarak artık Türkiye’de üst segment modellerin gerçek anlamda “lüks” olduğunu kabul etmek gerekiyor. Şu vakitten sonra da içerisinde bulunduğumuz şartlar çerçevesinde bu algının değişmesi hayli zor diyebiliriz.

APPLE ELEŞTİRİLERE NE DİYOR?

Apple CEO’su Tim Cook, iPhone’un sadece tipik bir akıllı telefon değil aynı zamanda tüketicinin ihtiyaç duyduğu diğer tüm cihazların yerini aldığını, bu nedenle çok fazla işlevsellik sunmanın da yüksek bir maliyet gerektirdiğini vurguladı.
Cook, “Telefonunuz dijital kameranızın yerini aldı. Müzik çalarınızın yerini aldı. Video oynatıcınızın yerini aldı. Tüm bu farklı cihazların yerini aldı. Dolayısıyla, ürün gerçekten çok önemli ve insanların en yenilikçi ürüne sahip olmak istediklerini öğrendik ve bunu sunmak çok ucuz bir şey değil” dedi.


STATÜ GÖSTERGESİ: AKILLI TELEFON

Olaya iki farklı açıdan bakmak gerekiyor. Şimdi orta halli bir vatandaş açısından bakacak olursak ve telefonu bir statü olarak görürsek zengin insanla ortak payda da sadece telefon üzerinde buluşuyorlar. Orta gelirli vatandaş zenginin bindiği arabaya binemez, oturduğu evde oturamaz, aynı kıyafetleri giyemez, aynı restorana gidemez ancak 10.000 TL vererek aynı telefonu kullanabilir.


PAHALI TELEFON SEVİYORUZ

Ülkemizde genel olarak hem dolar kuru hem de vergilendirmenin fazla olması sebebiyle teknolojik ürünlerin fiyatları bir hayli yüksek. Ancak baktığımızda ülkemizdeki birçok kişi, geliri yüksek olmasa dahi akıllı telefon alırken üst düzey modelleri tercih ediyor. Şu anda amiral gemisi seviyesindeki bir telefonun rahatlıkla 6.000-12.000 TL arası fiyatlara satıldığını görebiliyoruz. Buna rağmen çevremize baktığımızda iPhone modelleri veya üst düzey Android akıllı telefonların kullanım oranı bir hayli yüksek.

BU KADAR PARA VERMEYE GEREK VAR MI?

Son çıkan üst düzey telefonların tasarım, performans ve kamera gibi konularda çok iyi olduğuna şüphe yok. Ancak buradaki asıl soru; bu denli pahalı telefonlara ihtiyacımız olup olmadığı. Özellikle son dönemde çıkan orta seviye telefonların geldiği nokta ve bir önceki yılın amiral gemilerinin hâlâ iyi olması, aslında çok rahat bir bütçemiz yoksa farklı modellerle de ihtiyacımızı karşılayabileceğimiz yönünde.

BİR TELEFONA 10 BİN LİRA VEYA ÜZERİ BİR PARA VERİLİR Mİ?

Herhangi bir telefon 10.000 TL veya üzeri bir ücreti hak ediyor mu? Bu parayı verdikten sonra üreticilerden daha fazla destek alınması gerekmez mi? Açık konuşmak gerekirse günümüzde herkes en iyi telefonu kullanmak için yarışıyor. Aslında bu son derece güzel bir şey. Teknolojinin gerisinde kalmak istemeyen insanlar güncel telefonlarıyla yeni modern çağı yakalayabilirler.
Ayrıca düşündüğümüzde belki 10.000 TL para veriyoruz, ancak o telefonla hayatımızın büyük bir bölümünü geçiriyoruz. Bilgisayarlardan beri bu kadar sağlam bir dost edinememiştik.


TELEFONA VERECEĞİNİZ PARAYLA NELER YAPABİLİRSİNİZ? ARABA

Bir akıllı telefona 15-16 bin TL para vermek yerine bu fiyatlara denk gelen bir araba satın alabilirsiniz. Araç eski olsa da özellikle altında arabası olmayan kişiler için çok güzel bir yatırım olabilir. Ayrıca bunun yerine Şahin görünümlü Doğan da satın alabilir, bu sayede arkadaşlarınızla çılgınlar gibi eğlenebilirsiniz.

BİLGİSAYAR

Bir akıllı telefona bu kadar para vermek yerine, çok sağlam bir sistem toplayabilirsiniz. Evet, bilgisayar fiyatları da dolarla birlikte oldukça pahalılaştı, ancak 15.000 TL’ ye hala sağlam bir bilgisayar toplanabilir. Üstelik topladığınız bu bilgisayarın gücünden 10 tane iPhone Xs Plus çıkarmak mümkün olabilir.


BEDELLİ ASKERLİK

Şu sıralar pek çok kişi bedelli askerlik için arabalarını satıp kredi çekmeye başladı. İlk etapta 15 bin TL olan bedelli askerlik, şimdilerde 33 bin TL civarında. Eğer askerlik çağınız geldiyse ve askerliği bedelli yapmayı düşünüyorsanız 2 tane iPhone Xs Max’e vereceğiniz parayla bedelli askerliği ödeyebilirsiniz.

TATİL

15.000 TL, akıllı telefona verilecek para bakımından çok yüksek bir para. Hatta öyle ki bir kişinin aylık, bir ailenin ise, en azından 1 haftalık tatilini karşılayabilir. Eğer tatil planlamasını daha uygun fiyatlı yapmayı başarırsanız bu süre 2 haftaya da çıkabilir. Akıllı telefon satın almak çok önemli bir konu olmaya başlasa da aileyle 2 haftalık bir tatil bütün senenin stresini alabilir.


KARAR SİZİN

Sonuç olarak araba, bilgisayar, tatil veya telefon olarak düşündüğümüzde hepsinin kendi içinde ucuz olanı, ortalama fiyatlarda olanı, pahalı olanı mevcut.
Popülist yaklaşımdan uzak olarak düşündüğümüzde, kendi mali durumunuzu göz önüne alarak bütçenizi istediğiniz tercih üzerine kullanabilirsiniz.

Kaynak : Yüksek Teknoloji Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir