Anket Başlığı: Parayla saadet olur mu?
Bu ankette oy kullanma yetkiniz yok.
Evet
0%
0 0%
Hayır
0%
0 0%
Bir fikrim yok
0%
0 0%
Katılımcı sayısı: 0 0%
* Siz bu anket için oy kullanmışsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma
#1
Parayla saadet olur mu?” Bu sorunun yanıtı yıllardır merak ediliyor. Pek çok kişinin düşüncesi ise şu; “Daha fazla paraya sahip olursam, daha mutlu olurum.” Çünkü insanların yaşamlarını sürdürebilmeleri için paraya ihtiyaçları var. Çünkü para olmadan ne yazık ki barınma ihtiyacı bile karşılanamıyor. Amerika’da yapılan bir araştırma ise bu soruya yanıt verdi.

[Resim: Para-saadet-ve-mutluluk-getirir-mi.jpg]

1972-2016 Amerika Birleşik Devletleri’nde Mutlulukta Genişleyen Sınıf Bölünmesi” isimli araştırmada, 30 yaş ve üzeri 44 bin 198 ABD vatandaşının verileri dikkate alındı.

44 bin 198 yetişkinin mutluluk seviyesi ve gelir düzeyi arasındaki korelasyona bakıldı. Çalışmanın baş yazarı Jean Twenge, çalışmayla ilgili olarak şunları söyledi;

“Gelir ölçeğinin en üstünde mutluluğun azaldığını göremedik. Daha fazla para sürekli olarak daha fazla mutluluk getiriyor. Para arttıkça mutluluk da artıyor. Bunun aksi olan düşüncenin ise artık modası geçti.”

Araştırmaya göre mutluluk ve para arasındaki ilişki son yıllarda özellikle çok daha fazla güçlendi. Mutluluğun gelirle ilişkisi şu an 1970’lerde ve 1980’lerde olduğundan daha güçlü...

2010 yılında Princeton Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma ise, bir kişinin yıllık gelirinin 75 bin doları geçtiğinde para ve mutluluk arasındaki bağlantı da kayboluyor.

Ancak yeni çalışmada Twenge; “Mutluluğun daha yüksek gelir düzeylerinde bile daha fazla gelirle artmaya devam ettiğini” öne sürüyor.

Çalışmaya göre; üniversite eğitimi almayan beyaz Amerikalıların mutluluğu 1972 yılından bu yana sürekli olarak azalıyor.

Buna karşın eğitim alan beyazların mutluluğu aynı kaldı. Afrika kökenli Amerikalılar için sonuçlar farklıydı ama yine de artan bir para ile mutluluk korelasyonunu yansıtıyordu.

Üniversite eğitimi olmayanların mutluluk seviyeleri 1972’den bu yana sabit kalırken, üniversite eğitimi ile mutluluk artış gösterdi. Araştırmanın baş yazarı Twenge; “Kesin olarak söyleyemeyiz ancak 1972’den bu yana Siyah Amerikalıların mutluluğundaki artış, bu süre zarfındaki eğitim ve fırsatlardan kaynaklanabilir.” yorumunda bulundu.

Çalışmada, geliri yüksek ailelerin mutlu olduğunu ifade etme olasılığının, geliri daha düşük ailelere göre yüzde 5 daha fazla olduğu da ileri sürüldü.

Kaynak : ListeList
Cevapla


Anahtar Kelimeler

Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma indir, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma Videosu, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma online izle, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma Bedava indir, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma Yükle, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma Hakkında, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma nedir, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma Free indir, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma oyunu, Parayla saadet olur mu? parayla mutluluk arasındaki ilişkiyi ortaya çıkaran araştırma download


Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi